Sık Sorulan Sorular

 

S- Kozmetik açıdan en başarılı sonuçlara nasıl ulaşabilirim?

İri tip varislerde mükemmel kozmetik sonuçlar bu yapıların çıkartılmasıyla elde edilir. Çok küçük noktalardan çevre dokulara zarar vermeden alınan varisler iz kalmadan yok edilir. Diğer yöntemlerle iri varis tedavi edildiğinde mutlaka az veya çok iz kalır, tekrarlamalar görülebilir. Kılcal varislerde ameliyat imkanı yoktur. Bunlar mikro skleroterapi ve lazer teknikleriyle tedavi edilirler.

S- Bu işlemler için ne kadar ödeme yapmam gerekir?

Tedavi bütçesi çok ağır değil. Özel sigortalar tedavi masraflarının tamamını karşılıyor. Sigortası olmayan hastalarıma durumlarına uygun biçimde yardımcı oluyorum. Tedavi fiyatlandırması yapılacak işleme ve boyutuna göre belirleniyor. Bu nedenle hastanın KENDİSİNİ görmeden bir fiyat belirlemek mümkün olmuyor. Muayene sonrasında, yapılacak işlemler, uygulanacak tedavi yötemleri, elde edilecek sonuçlar etraflıca görüşülüp hastanın durumuna göre fiyat oluşturuluyor.

S- Ameliyat ne kadar sürer?

Varisinizin yapısına ve çokluğuna göre 45-90 dakika sürer. Varis ameliyatı nakış işler gibi küçük deliklerden sadece varislerin alınmasını gerektirir. Önceden işaretlenen varisli damarlar tek  tek temizlenir, acele edilmez. Bazı kişilerde varisli yapılar kolay çıkar, bazı hastalarda daha titiz ve zorlu bir çaba gerekebilir. Ameliyatın süresi günümüz şartlarında hastayı hiç etkilemez.   Etkilenen, hasta yakınları ve ameliyatı gerçekleştiren cerrahtır.

 

S- Ameliyattan sonra ne oluyor?

Girişimin sonlanmasıyla hastamız, normal uykusundan uyandığı gibi uyanır. Bacakları elastik bandajlarla korunur. 2-4 saat hastahanede güveni süreyi geçirdikten sonra evine taburcu edilir.            Ertesi güne kadar sadece tuvalete gitmesine izn verilir. Ağrı-sızı olmaz. Ameliyatı takib eden gün ve sonrasında aktif olması istenir. Normalde az harekete eden kişlerde daha hareketli olması ve günde en az toplam 1 saat kadar yürümesi istenir. Elastik bandajlar 3. gün kontrolde açılır.

 

S- İş ve sosyal hayatım, spor etkilenir mi?

Genelde ameliyatın ertesi günü ameliyat olduğunuzu bile hissetmezsiniz, bandajlarınız hatırlatır. Bu durumda özel kıyafet gerektirmeyen sosyal hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Yapıtınız spor türüne bağlı olarak 1 hafta kadar ara vermek uygun olur. ( Tenis, yüzme güreş vb) Zaten 2. günden itibaren her gün yürüyüş istiyoruz. İş hayatınız tıbbi açıdan etkilenmez, ancak karışanlarınız çok olur.

 

S- Ameliyattan sonra varisim tekrarlar mı?

3 mm. ve daha büyük varisler için sadece ameliyat kesin bir tedavi yöntemidir. Ameliyat öncesi doğru saptamalar ve titiz cerrahi teknik ile yaklaşıldığında nüks (tekrarlama) oranı 5 yılda %2-5 arasındadır. Ameliyat sonrası önerilerine uyulduğunda varisin tekrarlamayacağını ömür boyu GARANTİ ediyoruz.

S- Hamilelik sırasında varis açısından nelere dikkat etmeli?

Hamilelik sırasında bacak damarları, salgılanan ekstra hormonlar, batın içinde artan basınç, ve kilo alma gibi sebeplerle aşırı derecede etkilenmektedir. Hamileliğin ilerleyen aylarında çok fazla ayakta kalmamak, özellikle oturulduğu zaman ayakların yüksekçe bir yere konulması, eğer bacak damarlarında belirginleşmeler oluyorsa, uygun bir varis çorabı kullanılması yerinde olur. Bu önlemlere dikkat edildiğinde genellikle hamilelikte beliren varisler, doğumdan sonra gerileyecektir.

S- Hamilelik sırasında varis tedavisi olur mu?

Hamilelikte görülen varisler doğumdan 2-3 ay sonra alınan kiloların da verilmesiyle gerilemekte, bazen de kaybolmaktadır. Hamilelik bitiminden 4 ay sonra varis tedavisi planlanabilir.

S- Varis ağızdan alınan ilaçlarla tedavi olur mu?   

Ağız yoluyla ve sistemik olarak (örneğin antibiotikler gibi) uygulanan ve varisi tedavi eden bir ilaç yok. Ancak  toplardamar hastalıklarında kullanılan ve damar cidarını kuvvetlendirdiği ileri sürülen ilaçlar mevcut. Ayrıca alternatif tıp uygulayıcıları bazı vitaminlerin ve bitki özlerinin toplardamar hastalıkları tedavisinde yeri olduğunu ileri sürmekteler. Bu konuda bilimsel bir kanıt yok.

S- İğne ile varisleri ÇEKMEK mümkün mü?

Hayır, iğne tedavisinde varisler “çekilmez”. İçlerine sklerozan (kurutucu) ilaçlar verilerek istenmeyen hasta damarların zaman içinde vücut tarafından eritilmesi sağlanır.

S- Hangi varis çorabını giymeliyim?

 En RAHAT ve severek kullandığınız varis çorabını giymelisiniz. Varis çorabı aslında rahatsız bir gereç değildir. Tam aksine size uygun olan varis çorabı gün sonunda yorgunluğunuzu önleyecektir. Varis çorabınız varislerinizi tedavi etmez, varislerin oluşmasını veya ilerlemesini engeller.Varis çorabı reçetesi yazmanın birçok bilimsel parametresi olabilir. Ancak, kişi rahat etmediği veya giyerken herhangi bir nedenle zorlandığı varis çorabını kısa sürede terk edecektir. Başka bir deyişle varis çorabınız iyiyse başka bir çorap giymek istemeyeceksiniz.

Öteyandan varis çorabı kronik derin toplardamar yetersizliğinin neredeyse tek ve en etkin tedavisidir.

S-Sigortam tedavi masrafını karşılar mı?

Özel sağlık sigortalarının birçoğu poliçelerinde varis tedavisini de kapsam içine almaktadır. Poliçenizin durumunu en doğru biçimde sigorta kurumunuzun hasar değerlendirme bölümünden öğrenebilirsiniz. 2-3 aylık sigortalı olan hasta gurubunda ödeme sorunları olmaktadır. 2 yıl veya daha uzun süreli sigortalı iseniz, genellikle sigortanız policeniz koşullarına uygun olmak kaydı ile tedavi masrafınızı karşılaycaktır. SSK ve Bağkur şimdilik bu konuda bir ödeme yapmamaktadır.