Varis Çorabı

Varis Çorabı

Varis çorabı, varisler için tedavi edici bir araç veya yöntem DEĞİLDİR.

Kendi hastalarımızda tedavilerden önce, tedavi sırasında ve  sonrasında varis çorabi ÖNERMİYORUZ ve kullanmıyoruz.

Varis tedavisi için, kendi hastalarımızda, SADECE her türlü tedaviyi reddeden, veya başka bir hastalık veya engel nedeniyle ameliyat, sklerotreapi uygulanamayan kişlerde ve hamilelerde varis çorabı öneriyoruz ve kullanıyoruz.

Bunun dışında, uzun yolculuklar (2 saati geçen), ayakta DURARAK çalışan

varis çorabı

Seyyahat Varis çorabı

öğretmen, kuaför, diş hekimi ve benzeri mesleklerde çalışan kişilerin normal çorap yerine orta sıkılıkta (basınçta) bir varis çorabı kullanmaları yerinde olur. Uzun süreli oturarak çalışan bilişim uzmanlığı, veznedar gibi meslek çalışanları da koruyucu olarak varis çorabı kullanabilirler. Bu durumlarda varis çorabı kullanımı, kirli kanın bacaklarda göllenmesini  ve bacak damarları içinde pıhtı oluşmasını engeller ve Derin Ven Trombozu (DVT), Pulmoer Emboli (akciğer ve sağ kalbe pıhtı atması) olasılığını önler. Herhangi bir tedavi nedeniyle bir süre harekatsiz veya yatmak zorunda  kalındığında, kalça eklemi ameliyatlarında DVT olsılığı yüksektir, bu durmlarda da damarlar varis çorabi ile korunmalıdır.

Varis Çorabı

Hafif basınç Varis Çorabı

Bu amaçlar için seçilecek varis çorabı, giyilmesi-çıkarılması kolay, kıyafetinize uygun renk ve görünümde olmalı ve çok pahalı olmamalıdır. Seyyahat çorabı olarak satılan çoraplar uygundur.  Özel ölçüm ve reçete gerekmez. Kifidis ve benzeri sağlık malzemeleri satan kurluşlardan ve internet üzerinden ayak numaranıza göre temin edilebilir. Fiyatları 50 TL veya altındadır.

 

varis çorabı

Diz üstü Varis Çorabı

Hamile çorabı

Hamile varis çorabı

 

 

 

 

 

Pahalı Varis Çorapları

Bu gurup varis çorapları Kronik DERİN Venöz Yetmezliği, Kronik  Lenfödem ve çeşitli ödem tedavileri için kullanılan özel basınçlı, özek dokumalı çoraplardır, ve kullanımı çok gereklidir. Hastanın çeşitli seviyelerde bacak ölçülerini içeren  özel Reçete ile satılır. Yüksek basınçlı, giyilmesi-çıkarılması zor, bazen giymek için özel aparat kullanılan çoraplardır. Çok sıkı oldukları için dolşımı bozmamak amacıyla ayak parmaklarını açık bırakacak şekilde dokunurlar. Genellikle sadece ten renginde ve oldukça nahoş görünümdedirler. (Sigvaris ve diğer markalar)

Birçok hekim tarafından varis hastalarına da verilse de, gereksizdir, kullanım zorluğu ve kötü görünüm sebebiyle 1-2 kullanım sonrasında dolaptaki yerlerini alırlar, kullanılmazlar.  Fiyatları 150 TL ve üzerindedir.