Varis Tedavisi

Varis tedavisi

Varis tedavisi için en önemli konu, seçilecek tedavi biçiminin varislerin ve hastanın yapısına uygun olarak belirlenmesidir.

Amacımız tüm varislerin  temizlemek ve kusursuz bir bacak görünümü elde etmek olmalıdır.

Varis tedavisinde kullanılan birçok yöntem olmakla beraber, bunların seçimi her zaman olması gerektiği gibi gerçekleşemiyor. Radyolog, Deri hastalıkları uzmanları cerrahi sertifikaları olmadığı için, ameliyat gerektiren varisleri de “Köpük” ve benzeri skleroterapi yöntemleri ile tedavi etme eğiliminde ve cerrrahi girişimlere olumsuz bakmaktalar.

Diğer yandan, bazı cerrah arkadaşlarımızın da, cerrahi yöntemlerden yararlanamayacak hastalara, doppler sonuçlarına dayandırarak ameliyat önerdiklerini de görmekteyiz.

Varis tedavisi genel olarak iki ana grupta ele alınabilir:

  1. Ameliyatla (veya çıkartılarak ) tedavi
  2. Ameliyatsız (skleroterapi ve ışın-lazer) tedavi

Genel olarak iri tip varislerde (2*3 mm veya daha kalın)  varisleri çıkartmak daha sağlıklı, vucuda daha az zarar ve mükemmel kozmetik sonuçlar sağlar. Çıkartılan varislerde tekrarlama oranı çok düşüktür.

2 mm veya daha küçük varisleri çıkarmak fizik olarak mümkün değildir. Diğer yandan bu ufak yapılar,  kurutma tedavileri sonucu vücut tarafından kolayca erirtilerek yok  edilir.  Kılcal varislerde ameliyatlı tedaviler söz konusu olamaz ve sonuç vermezler.