Varisin Sosyal Yönü

VARİSİN SOSYAL YÖNÜ ( Bakmadığımız Yönleri)

Varis Plaj Ve Deniz

Deniz ve plaj mevsimi varisli hastalarımızın kabusudur. Havuza girmek, güneşlenmek adeta onlar için yasaktır. Bacaklarında çirkin görüntülü damarları kim sergilemek ister?

Oysa ki bu korku ve endişeler boşuna yaşanır. Doğru tedavi ile çok kısa sürede fotoğraftaki kişi siz olabilirsiniz.

Lonely-woman-at-beach-miss-you
tatil

Varis Seyahat Ve Tatil

Tatile giderken, yolculuklar sırasında hareketsiz olarak uzun süre oturulduğunda, bacak damarlarında kan göllenmesi olur ve bu da damar içinde durağan biçimde kalan kanda, pıhtı oluşmasına sebep olabilir. Uzun süreyle oturur biçimde hareketsiz kalmak, bacak damarlarımızda göllenen kanın basıncının da yükselmesine neden olur. Varisli yapılarda bu etkiler daha da belirgin olacaktır.

Tatil, seyahat planı yaparken, çirkin görüntüler oluşturan, seyahat sırasında sağlığınızı ve psikolojinizi olumsuz etkileyacek varislerden kurtulmanız yerinde olacaktır. Varisleri olan kişilerde denize ve havuza girerken bacaklarındaki görüntülerden kaynaklanan isteksizlik, şort ve mayo gibi bacakları açıkta bırakan giysilerden kaçınma, yaşam alanına ciddi kısıtlamalar getirmekte olduğunu gözlüyorum. Bazı hastalarımız da tedaviden evvelki yaşamlarında bu aktivitelerini etrafta kimsenin olmadığı zamanlara sınırladıklarını ifade ediyorlar.

Oysa  1-2 saatlik ağrısız bir girişimle varislerinizden ömür boyu kurtulup, varissiz bir tatilin keyfini yaşamak çok kolaydır. Tedavi olan hastalarımız, deneyimlerini görüşlerini giriş yazımızda bizlerle paylaşıyor. Genelde tedavinin bu kadar basit olduğunu bilmediklerinden, geçen zamandan hayıflanıyorlar.

Rahat ve özgür bir yaşam için sadece harekete geçmeniz gerekiyor.

Varis Ve Doktorlar

Group Of Medical Doctors

Her branştan varis tedavisi ile ilgilenen birçok hekim var.  Bazıları öğretim üyesi, profesör, doçent, uzman, radyolog, dermatolog ve uzman olmayan pratisyen hekimler. İnternette araştırma yaparken “herkesin” en iyi olduğunu görüyoruz. Bir o kadar da değişik yöntem, tetkik var, kafamız karışıyor doğal olarak.
Peki, tedavi olacağımız hekimi nasıl seçeceğiz?
İlk adım olarak, güvendiğiniz ve tanıdığınız bir doktordan bizi doğru doktora yönlendirmesini rica edebilirsiniz. Güvenilir bir Plastik Cerraha danışabilirsiniz. Sizi sonuçlarını bildiği bir hekime yönlendirebilir.
Varis tedavisi için aşırı yüksek ücret (20.000+TL) talep eden hekimler daha çok sizin paranızla ilgileniyor olabilir!
Tetkik ve laboratuar için sizi belli bir kuruma ısrarla yönlendiren tüm hekimlerden kaçınınız.
Doktorunuzla konuşurken, şikayetinizi net  olarak belirtiniz. (Görüntü, ağrı, damarlarla ilgil endişeler vb)
Doktorunuzla konuşurken, kendisinden ne beklediğinizi net olarak belirtiniz.
Doktorunuzla konuşurken, nasıl bir sonuç elde edeceğinizi detaylarıyla sorgulayın ve mümkünse not alın.
Doktorunuzla konuşurken, yapılacak tedavinin yan etkilerini, ve olası komplikasyonlarını mutlaka sorgulayın.
Seçtiğiniz hekimin sonuçlarını sorgulayınız ve dikkatle inceleyiniz.

İyi doktor nasıl olmalı ?
  • Hastasının şikayetlerini doğru saptamalı.
  • Konuyla ilgili en güncel bilgilere sahip olmalı.
  • Bu bilgiyi verimli bir biçimde kullanabilmeli.
  • Şikayetleri, rahatsızlığı ve tedavi detayları konusunda hastasını bilgilendirmeli ve ilave bilgi kaynakları (internet vb) sunmalı.
  • Verdiği bilgiler sadece gerçekleri yansıtmalı, panik veya korku oluşturarak hastayı ameliyata veya herhangi bir tedaviye mecbur bırakmamalı.
  • Eldeki verilerle, en uygun tedavi yöntemi ve zamanlaması hususunda güvenilir bir danışman olarak hastasının doğru karar vermesine SADECE yardımcı olmalı.
  • Karar verirken, kendi yakınlarına uygulamayacağı tedavi ve girişimlerden kaçınmalı, kendi yakınlarına uygulayacağı işlemleri esirgememeli.
  • Meslekdaşları ile haksız rekabet içinde olmamalı, konusunda bu şartlara uyan hekimleri desteklemeli
  • Kişi olarak kendisine yapılmasını hak bulmadığı hiçbir şeyi başkasına yapmamalı.
mutluluk

Varis Mutluluk Ve Yaşam Kalitesi

Bizi üzen, endişeye sevk eden şeyler mutlu ve kaliteli bir yaşam sürmemizi engeller. Çeşitli yaşam kaygıları arasında dış görüntümüzün de beklediğimiz gibi olmaması ciddi bir endişe kaynağı olur. Katılmayı istediğimiz önemli bir davet veya heyecan verici bir buluşmadan önce yüzümüzde çıkan bir sivilceden etkilenmememiz mümkün mü?

Benzer şekilde bacaklarda oluşan varisler yaşantımızı ve aktivitelerimizi olumsuz biçimde etkiler. Geceleri oluşan ağrılar ve kramplar uyku kalitemizi düşürür. Güne hazırlanırken kötü görüntüleri sergilememek için uzun etek ve pantolonların içine hapsolmak artık kanıksanmış, yaşam biçimimizin bir parçası olmuştur. Varis tedavisini erteledikçe farkında olmadan yaşam sevincinden ve mutluluk beklentilerimizden ödün veririz.

Yaşam boyunca kozmetik ürünler, ayakkabı çanta ve diğer aksesuarlara yaptığımız yatırımlara oranla, bütçemizde küçük sayılabilecek bir değişiklik yaparak 1-2 saat içinde kıymetli(!) varislerinizden sonsuza kadar kurtulabilirsiniz.

Varis Güzellik Ve Estetik

Varis, güzellik ve estetik kavramlarının uyuşmayacağı aşikardır. Genellikle hamilelik sırasında oluşan kılcal veya iri varisler bacakların görüntüsünü kabul edilemeyecek düzeyde bozarlar. Genetik yatkınlık nedeniyle 24 yaşından itibaren oluşan kılcal ve ağsı varisler daha küçüktür. Böyle olmalarına rağmen şık ayakkabı, şort veya kısa etek giyildiğnde kendini belli ederler ve kıyafet ne kadar etkiliyse o oranda göze batarlar.

Varisin türü ne olursa olsun tedavisi kolaydır ve bacaklarınızı eski haline döndürmek her zaman mümkündür. Tedavinin sonucu her zaman MÜKEMMEL olmalıdır.

Bunun için ertelemekten vazgeçmek ve DOĞRU doktoru bulmak yeterli olacaktır. Bazı hastalarımızın da varislerden kurtulduktan sonra motive olup, süratle kilo verdiklerini ve eski coşkulu hayatlarına geri döndüklerini sıklıkla gözlüyoruz.

estetik
varis4a

Varis Ve Sex

Sağlıklı bir sex hayatı için beğenilmek ve istenmek gereklidir. Hoşlanılmak ve isteniyor olmak için görüntümüze ve hijyenimize dikkat etmek, bacaklarımızda istenmeyen tüyler ve çirkin görüntüler oluşturabilen varis ve benzeri yapılardan kurtulmak yerinde olacaktır.

İç güvenimizi yıpratan, kendimizi beğenmemize engel olan, ertelediğimiz tedavi nedeniyle suçluluk hissi doğuran varisler, kendi içimizde de bir isteksizlik, bir kaçış yaratacaktır.

Varis Giysiler Ve Ayakkabılar

Varis, kozmetik yanı son derecede önemli olan bir rahatsızlıktır. Birçok kadın bu nedenle etek, şort gibi istediği giysileri giyememekte, yaz kış, pantolon veya kalın çoraplarla dolaşmak zorunda kalmaktadır. Çirkin görüntü endişesiyle yazın havuza ve denize girememektedir. Tedavi eden hekim, hastasının, pürüzzsüz bir bacak beklediğini aklından çıkarmamalıdır. Amaç, her zaman yaşam kalitesini en yüksek düzeye taşımak olmalıdır.

varis4-1240x550
varis5-1240x550

Varis Ev Kadını Ve Günlük Yaşam

Ev kadınları günlük uğraşları, çocuklarla ilgili yapılması gereken işler, evin düzeninin sağlanması, alışverişin yapılması, yemek hazırlanması gibi süreklilik gerektiren meşguliyetleri nedeniyle varis sorununu ikinci plana atmak zorunda kalabilirler. Ertelenen bu sorun, maddi korkular ve etraflarında gördükleri başarısız tedaviler nedeniyle pekişir ve ilerler.  Çoğalan daha olumsuz görüntüler, eşlerinin bu duruma duyarsız yaklaşımları ile giderek artan bir ümitsizliğe dönüşür.  Oysa ki tedavi basit ve etkilidir. Yeterli bir bütçeyle 1-2 gün içinde eski halinize dönmek mümkündür. Bugün bundan sonraki hayatınızın ilk günüdür, boşvermeyiniz…

Varis Ve Mevsimler

Varislerde de normal toplardamarlarda olduğu gibi mevsimlere göre değişimler gözlenir. Sıcak aylarda varislerde ve normal damarlarda genişlemeler olur. Yaz aylarında devam eden bu etki, varislerde ilerleme ve sağlıklı damarlara da yayılmalara yol açar. Varisli damarlar bacağınızda durduğu sürece, genişleyecek. büyüyecek ve yayılacaktır. Bu nedenlerle varislerden mümkün olan en kısa sürede kurtulmak gereklidir. Bu korkulacak ve ertelenecek bir tedavi değildir. 1-2 saat süren ağrısız bir girişimle sağlanır. 2. gün işbaşı yapılabilir.

yaz-1240x550
varis4566yeni

Varis Ve Beslenme

Çok sıklıkla merak edilen ve bir o kadar da suistimal edilen konulardan biri de beslenmenin varis üzerindeki etkileridir.  İnsanların yaklaşık beşte birinde görülen varis, bu açıdan insanlık tarihi boyunca etraflıca ve yeterince araştırılmıştır. Yapılan ciddi tıbbi araştırmalar sonucu herhangi bir besin tipinin varise iyi geldiğine veya varisi arttırdığına dair bir bulgu yoktur.  Fazla kilolar genellikle varis oluşumunu tetikler. Sık kilo alıp veren kişlerde de kılcal varislerin daha çok görüldüğünü gözlüyoruz, ancak bu bile bilimsel bir çalışma ile kanıtlanmış değildir.  Bu bağlamda uygulanan özel diyetler ve ağızdan alınan ilaçların varislerin giderilmesinde tıbbi veya kuramsal bir yeri yoktur. Haricen uygulanan krem ve pomadların tümü kandırmacadır. Gerçek tedaviden çekinen veya korkan hasta kitlesini hedefler.

Varis Ve Ağrılar

Varislerle bacak ağrılarının karmaşık bir ilintisi vardır. Yaygın ve büyük varisleri olanların bir kısmında ağrı şikayetine rastlanmazken, az miktarda kılcal varisi olan hastalarda, geceleri uyutmayan ağrılar sık rastlanılan bir durumdur. Bununla beraber ağrı tarif eden hastaların tümünde varislerin tedavisiyle ağrıların tamamen bittiği gözlemlenir.

Varis
39704590_l_Summer-Runner-1240x550

Varis Ve Spor

Yürürken her adım attığımızda ayağımızın yere değmesiyle oluşan darbeler, damarlarımızdaki kan sütununu bir çekiç vuruşu biçiminde aşağıya yansıtır. Buna “waterhammer effect – su çekici etkisi” diyoruz. Bu durum koşarken veya sportif bir etkinkikte 5-10 kat artan bir etkidir. Sağlıklı damarlardaki kapakçıklar sayesinde bu darbelenme önlenir. Varisli damarlarda bu kapakçıklar bozulmuş olduğu için kan kitlesi her adımda bacaktaki sağlam yapılara büyük bir basınç yaratır ve sağlam damarların da bozulmasına yol açar. Damarlar genişler, büklümlenir ve yeni varisler oluşur. Her türlü sportif aktivitede (fitness, tenis, ağırlık çalışmaları, jimnastik vb.) damar içi basınçları yükselir. Bu nedenle varisleri tedavi edip, kapakları sağlam olan damarlar ile sportif faaliyetlerimizi sürdürmemiz gerekmektedir.